Sauna Nedir, Ne Değildir?

Sauna, içerisinde yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosu olarak adlandırılmaktadır. Berlin'de 1936 yılında düzenlenen olimpiyatlarda Fin sporcuların tepkisi ile inşa edilerek, dünya genelinde hemen her ülkede popüler bir kültür haline gelmiştir.

saunanin-faydalari

Kökensel açıdan Orta Asya’ya kadar dayanan gelişimini ise Finlandiya da tamamlamış olan sauna daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Sauna, Berlin'de 1936 yılında düzenlenen olimpiyatlarda Fin sporcuların tepkisi ile inşa edilerek, dünya genelinde hemen her ülkede popüler bir kültür haline gelmiştir. 

Sauna ne demek sorusunun cevabına bakacak olursak, içerisinde yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosu olarak adlandırılmaktadır. Sauna sıcaklığı genel olarak 70°C ile 90°C derece arasında bulunmaktadır. Sauna nem oranı ise ortalama %5 ile %10 arasında değişmektedir.

Ülkemizde de hamam kültürüne yakın olması ile sauna oldukça çok tercih edilmektedir. Sauna hamam aynı şeylermiş gibi bilinen ancak oldukça farklı kültürlerdir. Sauna hamamdan farklı olarak yukarıda tanımlarken belirttiğimiz gibi buhar banyosudur. Sauna spa, sauna masaj gibi kavramlar ile de oldukça çok karıştırılmakta ve aynı işlem olarak görülmektedir. 

 

Sauna düzenli kullanımlarda oldukça faydası gözlemlenmiştir. Saunanın faydaları arasında toksit atımı, kan dolaşımına ve kilo vermeye olumlu katısı gibi bir çok madde sıralayabiliriz. Ayrıca cilt sağlığı açısından da buhar ve sıcaklığın gözenekleri açarak temizlemekte ve ölü derinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. 

 

Her ne kadar Türk Hamamı kültürü ülkemizde yaygın olsa da sauna, spa ve masaj kültürü de oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır.