Saunada Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde sauna yapan kişiler her geçen gün artarken, saunaya nasıl girilir, saunada hijyene nasıl dikkat edilir ve diğer dikkat edilmesi önemli olduğunu düşündüğümüz konulara deyindik.

Sauna Oda

Saunanın kullanımı popülerleşirken, sauna kullanımında birçok hata da doğru orantıda artmakta. Sauna nasıl kullanılır, saunaya nasıl girilir, sauna için gerekli malzemeler gibi soruları maddeler halinde sıralayacak olursak;

Sauna nasıl kullanılır?

Saunaya girilmeden önce sağlık konusunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri olan kişiler doktorlarına danışarak sauna kullanmalıdırlar. Ayrıca bulaşıcı hastalığı olan kişiler sauna kullanmamalıdır. Saunaya nasıl girilir sorusunun cevabına bakacak olursak; 

  • Saunaya girmeden önce giysiler, gözlük, lens, saat ve benzeri eşyalar çıkartılmalıdır.

  • Sauna öncesi deri gözeneklerinin açılması ve cildin temizlenmesi için duş almak önemlidir. 

  • Sauna sonrasında vücudun soğutulması aşamasında kesinlikle sıcak su ile duş alınmamalıdır. Bu aşama cilt gözeneklerinin sıkılaşması, kan dolaşımının artması ve vücut ısısını düşürmek için gereklidir. Mümkün olduğunca ılık veya soğuk su ile vücut ısısı normale döndürülür. 

  • Soğutulma evresinin ardından dinlenme evresi ile ortalama 10 dakika uzanarak dinlenmek önemlidir. Ayrıca bu aşamada ter ile kaybedilen sıvıyı vücuda geri kazandırmak için su, maden suyu ve benzeri sıvı tüketimi önemlidir. 

Saunada kaç dakika kalınmalı?

İlk defa sauna yapacak kişiler tarafından çok sorulan sorulardan birisidir. Kendinizi ne kadar rahat hissediyorsanız saunada odasında o kadar kalmalısınız. Saunada "şu kadar dakika kalınmalıdır" diye bir zorunluluk yoktur. Sauna bir alışkanlık, ter atılarak vücudu rahatlatan bir terapi olduğundan kişi kendini rahat hissetmelidir.

Sauna kullanımında hijyen

Hijyen oldukça önemlidir. Deri enfeksiyonu, vücudunda yara veya kesik bulunan kişiler ya da herhangi bir yerinde sargı bulunan kişilerin saunaya girmeleri uygun değildir. Ayrıca saunaya sentetik ya da plastik maddeler sokulmaz. Saunaya terlikle giren kişiler anında uyarılmalı, çıplak ayak ile girilmeleri istenmelidir.  

 

Oturduğunuz basamağa ve ayaklarınızın altına peştamal sererek terinizin basamaklara akmasının önüne geçmelisiniz. Nasıl ki birinin terli tişörtünü giyilmez, saunada da kimsenin terinin üstüne oturmak istemezsiniz :)