Saunanın Bilinmeyen Faydaları

Sürekli ve düzenli sauna yapan kişiler saunanın faydaları birçok alanda fark ederler. Toksin atımından yağ yakımına, cildin tazelenmesinden kan dolaşımına olumlu etkisine kadar pek çok konuda insan anatomisine destek verir. 

Sıcak Sauna

Sauna sıcaklığı 70°C ile 90°C derece arasında ve nem oranı %5 ile %10 arasında değişen saunalarda düzenli seanslar yapmak nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumak için iyi bir yöntemdir. 

Sauna sıcaklığı ile genişleyen damarlarda kan dolaşımı daha rahat gerçekleşir. Saunadan çıktan sonra yapılan soğuk duş ve/veya üzerine şok havuzuna girilmesi ile de damarlar büzüşür ve kan daha hızlı pompalanır. 

Düzenli yapılan spor ve egzersizler gibi düzenli yapılan sauna seansları da yağ yakımını destekler zayıflamaya yardımcı olur. 

Sıcak hava ve buhar yardımı ile vücutta bulunması istenmeyen toksinler atılır, vücut temizlenir. Açılan cilt gözenekleri ile ölü deriden kurtulunur, cilt daha parlak bir görünüme kavuşur.

Kasların gevşemesine katkısı da saunanın faydaları arasındadır. Bundan dolayı egzersizlerden sonra sauna seansları önerilir. Hatta kasların gevşemesiyle sinir sistemine de olumlu yönde etkisi vardır. 

Haftada bir gün kendinize ayırarak düzenli seanslar ile saunanın faydalarını ve kendinizdeki farkı siz de görebilirsiniz :)