top of page
  • Yazarın fotoğrafıAteş Sauna

Saunanın Bilinmeyen Faydaları

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2023

Düzenli sauna yapan kişiler saunanın faydalarını birçok alanda fark ederler. Toksin atımından yağ yakımına, kalp sağlığından bağışıklık sistemine kadar pek çok konuda insan anatomisine destek verir. İster fiziksel, ister zihinsel veya duygusal olsun, saunalar sağlığınızı çeşitli şekillerde destekleyebilir.

Düzenli sauna yapmayan ya da arkadaşını saunamıza getiren dostlarımızın, ilk defa sauna yapacak dostlarının genelde aklında saunanın faydaları ve zararları nelerdir ya da saunaya girmek zayıflatır mı olduğunu gördük. Gelin ilk olarak bu soru ile başlayalım...


Saunada buhar seviyesini arttırma
Saunalar, birçok faydası nedeniyle sağlıklı yaşam rutininize harika bir katkı sağlar.

Düzenli yapılan spor ve egzersizlerde olduğu gibi düzenli yapılan sauna seansları da yağ yakımını destekler zayıflamaya yardımcı olur. 


Saunanın uykuya faydası


Complementary Therapies in Medicine dergisinde yayınlanan ve dünya çapında sauna yapan kişilerin deneyimlerinin paylaşıldığı çalışmada ilginç sonuçlar elde edildi. Ankete göre; araştırmaya katılan ve sauna yapan kişiler iyi bir gece uykusunu almak için sauna yaptıklarını dile getirdi. Anket, katılımcıların sadece iyi bir gece uykusu için almak için sauna yapmadıklarını, aynı zamanda katılımcıların %83.5'nin saunaya girdikten sonra uyku kalitesinin iyileştiğini ve bunun 1 ila 2 gece daha sürdüğünü buldu.


Saunalar sadece uykunuzu iyileştirmekle kalmaz, kaslarınızı gevşetir ve siz uyanıkken de stresi azaltmaya yardımcı olur.


Saunanın zihinsel sağlığa faydası


Saunalar, rahatlamak ve gevşemek için huzurlu bir ortam sundukları için stresi azaltmak için mükemmeldir. Saunanın dinginliği, farkındalık ve meditasyon için harikadır. Saunaya ayırdığınız zaman, etrafınızdaki yoğun dünyadan uzaklaşmak için de kullanılabilir. Eğer zihinsel sağlığı ve genel refahı iyileştirmek için meditasyon yapıyorsanız bunu sauna seanslarına kolayca dahil edilebilirsiniz.


Diğer yandan saunayı başkalarıyla bağlantı kurmak için kullanmayı da tercih edebilirsiniz, sauna sosyalleşmek için harika bir alan sunar. Araştırmalar 10 dakika boyunca bile sosyalleşmenin bilişsel faydalar sağlayabileceğini göstermiştir.


Yaşadığımız bu yüzyılda fiziksel sağlığa dikkat etmek kadar zihinsel sağlığa da dikkat etmek önemli. Haftada belli günler yapacağaınız sauna seanslarıyla her ikisini de tek seferde aradan çıkarabilirsiniz :)


Saunaya girmek başlı başına bir aktivite olabilir veya bunu antrenman sonrası bir tedavi olarak da değerlendirebilirsiniz.


Spor sonrası sauna


Saunadaki yüksek ısı kaslarınız için harikadır. Saunalar yorgun ve gergin kasları gevşetmeye yardımcı olur ve ısı hareket kabiliyetini artırmaya bile yardımcı olur.


Sauna seanslarını spor veya yoga sonrası kendinize rutin haline getirebilirsiniz. Hatta sauna sonrası iyi bir masaj ile rahatlamak ve kas iyileşimini hızlandırmak için harika bir yoldur.


Akılda tutulması gereken bir şey de antrenmanınız ve sauna seansınız sırasında susuz kalmamaktır! Terlemek harika hissettirse de, sıvılarınızı da yenilediğinizden emin olun.


Saunanın cilde faydası


Saunaların terlettiğinden şüphe yok. Vücudunuzun saunada ürettiği ter, yıkandıktan sonra bile cildinizin parlamasını sağlayabilir. Dermatolog Neil Sadick, M.D., Women's Health Magazine'e terin, cildimizi kurumaya karşı koruyan bir yüzey yağı ürettiğini açıkladı. Bu anlamda ter, cildimiz için bir nemlendirici gibi çalışır, vücudumuzdan istenmeyen toksitleri atar, açlılan cilt gözenekleri ile ölü deriden kurtulmamıza destek olur. Saunada ter iyi bir şey olsa da, dışarı çıktıktan sonra onu yıkamak önemlidir.


Sauna sonrasıda vücut sıcaklığınız hemen soğumayacağı için saunadan sonra ılık bir duş ve şok havuzuna girip vücut sıcaklığınızı nötürlediğinizden emin olun. Aksi halde vücudunuz soğumak için ter üretmeye devam edecektir.


Ayrıca, sauna sıcaklığı ile genişleyen damarlarda kan dolaşımı daha rahat gerçekleşir. Saunadan çıktan sonra yapılan soğuk duş ve/veya üzerine şok havuzuna girilmesi ile de damarlar büzüşür ve kan daha hızlı pompalanır.


Saunalar, birçok faydası nedeniyle sağlıklı yaşam rutininize harika bir katkı sağlar. Zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve genel refahınızı destekleyebilirler. Ancak, herhangi bir tıbbi endişeniz varsa, sağlıkla ilgili herhangi bir karar vermeden önce doktorunuza danışmanız her zaman en iyisidir.


Saunanın faydalarını yaşam tarzınıza nasıl olumlu etki edeceğini anlatmak istedik. Umarız bu makale başlamanıza yardımcı olur!



Comentários


bottom of page