top of page

18 Ekim 2022 11:25:50

Sauna Nedir, Ne Degildir?

Sauna, içerisinde yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosu olarak adlandırılmaktadır. Berlin'de 1936 yılında düzenlenen olimpiyatlarda Fin sporcuların tepkisi ile inşa edilerek, dünya genelinde hemen her ülkede popüler bir kültür haline gelmiştir.

sauna nedir ne degildir

Kökensel açıdan Orta Asya’ya kadar dayanan gelişimini ise Finlandiya da tamamlamış olan sauna daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Sauna, Berlin'de 1936 yılında düzenlenen olimpiyatlarda Fin sporcuların tepkisi ile inşa edilerek, dünya genelinde hemen her ülkede popüler bir kültür haline gelmiştir. 


Sauna ne demek sorusunun cevabına bakacak olursak, içerisinde yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosu olarak adlandırılmaktadır. Sauna sıcaklığı genel olarak 70°C ile 90°C derece arasında bulunmaktadır. Sauna nem oranı ise ortalama %5 ile %10 arasında değişmektedir.

Ülkemizde de hamam kültürüne yakın olması ile sauna oldukça çok tercih edilmektedir. Sauna hamam aynı şeylermiş gibi bilinen ancak oldukça farklı kültürlerdir. Sauna hamamdan farklı olarak yukarıda tanımlarken belirttiğimiz gibi buhar banyosudur. Sauna spa, sauna masaj gibi kavramlar ile de oldukça çok karıştırılmakta ve aynı işlem olarak görülmektedir. 


Sauna düzenli kullanımlarda oldukça faydası gözlemlenmiştir. Başlıca faydalarına bakacak olursak, sauna kilo verme konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Cilt sağlığı açısından da buhar ve sıcaklığın gözenekleri açarak temizlemekte ve ölü derinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımı konusunda da saunanın faydaları bulunmaktadır. Buhar ve sıcaklığın vücuttan toksinleri ter ile atması da saunanın faydalarındandır.


Saunanın yanı sıra ülkemizde spa, masaj ve hamam kültürü de oldukça yaygındır. Türk hamamı, sauna ve spa salonları oldukça yaygın ve bir arada bulunmaktadırlar. Her ne kadar bir arada bulunsalar da her biri farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

sauna, sauna nedir, sauna sıcaklığı

bottom of page