top of page
  • Yazarın fotoğrafıAteş Sauna

Sauna Nedir?

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2023

Sauna, içerisinde yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosu olarak adlandırılmaktadır. Sauna hangi ülkede çıkmıştır sorusuna kesin bir yanıt yokken, Berlin'de 1936 yılında düzenlenen olimpiyatlarda Fin sporcuların tepkisi ile inşa edilerek, dünya genelinde hemen her ülkede popüler bir kültür haline gelmiştir.


Sauna, yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosudur.
Sauna sıcaklığı genel olarak 70°C ile 90°C

Sauna ne demek sorusunun cevabına bakacak olursak, içerisinde yüksek sıcaklık ve buhar bulunan ahşaptan yapılma hava banyosu olarak adlandırılmaktadır. Sauna sıcaklığı genel olarak 70°C ile 90°C derece arasındadır ve saunada nem oranı ise ortalama %5 ile %10 arasında değişmektedir.


Ülkemizde de hamam kültürüne yakın olması ile sauna oldukça çok tercih edilmektedir. Sauna hamam aynı şeylermiş gibi düşünülse de ancak oldukça farklı kültürlerdir. Sauna hamamdan farklı olarak yukarıda tanımlarken belirttiğimiz gibi sıcak hava banyosudur. 


Düzenli sauna seansları yapanlar saunanın faydaları gördüklerinden gittikleri oteller, spor salonları ya da tesislerde düzenli seanslarına devam ederler. Saunanın faydaları arasında toksit atımı, kan dolaşımına ve kilo vermeye olumlu katısı gibi bir çok madde sıralayabiliriz. Ayrıca cilt sağlığı açısından da buhar ve sıcaklığın gözenekleri açarak temizlemekte ve ölü derinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. 


Her ne kadar Türk Hamamı kültürü ülkemizde yaygın olsa da sauna, spa ve masaj kültürü de oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. 


Comments


bottom of page