top of page
  • Yazarın fotoğrafıAteş Sauna

Saunada Nelere Dikkat Edilmeli?

Güncelleme tarihi: 29 Mar 2023

Ülkemizde sauna yapan kişi sayısı her geçen gün artarken, saunada sıcaklığı kaç derece olmalı, saunada kaç dakika durulmalı, saunada hijyene nasıl dikkat edilir ve diğer dikkat edilmesi önemli olduğunu düşündüğümüz konulara deyindik.


Sauna nasıl kullanılır?

Saunaya girilmeden önce sağlık konusunda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri olan kişiler doktorlarına danışarak sauna kullanmalıdırlar. Ayrıca bulaşıcı hastalığı olan kişiler sauna kullanmamalıdır. Saunaya nasıl girilir sorusunun cevabına bakacak olursak;

  • Saunaya girmeden önce giysiler, gözlük, lens, saat ve benzeri eşyalar çıkartılmalıdır

  • Sauna öncesi deri gözeneklerinin açılması ve cildin temizlenmesi için duş almak önemlidir.

  • Sauna sonrasında vücudun soğutulması aşamasında kesinlikle sıcak su ile duş alınmamalıdır. Bu aşama cilt gözeneklerinin sıkılaşması, kan dolaşımının artması ve vücut ısısını düşürmek için gereklidir. Mümkün olduğunca ılık veya soğuk su ile vücut ısısı normale döndürülür.

  • Soğutulma evresinin ardından dinlenme evresi ile ortalama 10 dakika uzanarak dinlenmek önemlidir. Ayrıca bu aşamada ter ile kaybedilen sıvıyı vücuda geri kazandırmak için su, maden suyu ve benzeri sıvı tüketimi önemlidir.

Sauna ve ahşap sauna su kabı
Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri olan kişiler doktorlarına danışarak sauna kullanmalıdırlar.

Saunada kaç dakika kalınmalı?

"Saunada ne kadar kalınmalı" ilk defa sauna yapacak kişiler tarafından çok sorulan sorulardan birisidir. Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Kendinizi ne kadar rahat hissediyorsanız saunada odasında o kadar kalmalısınız. Bu süre 5 dakikada olabilir, 10 dakikada ya da daha uzun da olabilir. Saunada şu kadar dakika kalınmalıdır diye bir zorunluluk yoktur. Sauna bir alışkanlık, bir sosyalleşme, ter atılarak vücudu rahatlatan bir terapi olduğundan kişi kendini rahat hissetmelidir.


Sauna kaç derece olmalıdır?


Hangi sıcaklıktaki saunalar gireceğinize yine kendiniz karar vermelisiniz. Genellikle sauna sıcaklığı 70 ile 90 derece arasında değişiklik gösterir. Bizim saunamızdaki sıcaklık ise 80 ile 85 derece arasındadır.


Sauna kullanımında hijyen


Hijyen oldukça önemlidir. Deri enfeksiyonu, vücudunda yara veya kesik bulunan kişiler sauna kullanamazlar. Ayrıca herhangi bir sargı ile de saunaya girilmez. Ayrıca saunaya sentetik ya da plastik maddeler sokulmaz. Şort, mayo veya bikini ile saunaya girilebilir. Ancak en sağlıklısı peştamal kullanmaktır.


Comments


bottom of page